Czy w zwinnym miejscu pracy chodzi tylko o korzyści?

Kiedy nowa innowacja pojawia się w wiadomościach, słyszymy same pochwały. Tak samo było, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o zwinnym miejscu pracy.

Jest to typ projektowania biura, który koncentruje się na zadaniu. Pracownicy poruszają się po biurze, wybierając miejsca, w których chcą pracować, w zależności od tego, gdzie są w stanie wykonać zadanie najlepiej jak potrafią.

Jeśli wiesz cokolwiek o zwinnym miejscu pracy, będziesz wiedział, że ma ono strefy. Większość zwinnych miejsc pracy posiada:

  • Strefę ciszy
  • Strefę współpracy
  • Strefę spotkań
  • Strefa przyłożenia
  • Przestrzeń do odpoczynku

Te pięć stref tworzy idealne miejsce pracy dla niemal każdego zadania.

A może jednak?

Czy zwinne miejsce pracy to rzeczywiście same pozytywy, czy też istnieją jakieś negatywne strony modelu zwinnego?

Oczywiście wszystko ma swoje minusy, a stworzenie zwinnego miejsca pracy od początku z pewnością kosztuje. Nie da się jednak ukryć, że jest to świetny projekt biura, gdy już zostanie wprowadzony i gdy Twoi pracownicy zrozumieją, jak działa prawidłowo.

Obejrzyj ten film TED Talk, który bardziej szczegółowo omawia zwinne miejsce pracy.

Jeśli myślisz o potencjalnym stworzeniu zwinnej przestrzeni roboczej, prawdopodobnie masz wiele pytań, na które chcesz odpowiedzieć. Czy to się sprawdzi w Twoim przypadku? Czy Twoi pracownicy zareagują w pozytywny sposób? Czy koszt będzie dobrą inwestycją, czy nie?

To prawda, że zwinne miejsce pracy nie sprawdza się w każdej firmie, ale dla większości jest to zmiana warta zachodu. Znalezienie najlepszych mebli biurowych do stworzenia modelu zwinnego jest kluczowe. Oznacza to, że potrzebujesz ergonomicznych mebli biurowych w strefach ciszy, więc nikt nie będzie cierpiał na bóle i dolegliwości wynikające z niewygodnego krzesła biurowego. Należy również pomyśleć o innowacyjnych meblach w przestrzeni do przerw, aby umożliwić pracownikom kreatywność i wymyślanie nowych pomysłów podczas współpracy, a także aby mogli się zrelaksować, gdy będą potrzebować szybkiej przerwy. Oczywiście w miejscach współpracy należy zapewnić dużo miejsca, aby pracownicy mogli się swobodnie poruszać i prowadzić burzę mózgów.

Zwinne miejsce pracy wymaga trochę planowania. Musisz pomyśleć o przestrzeni, którą dysponujesz i o tym, jak możesz ją najlepiej wykorzystać. Musisz także zastanowić się, ile mebli musisz kupić i jak je rozmieścić.

Ponieważ jest to tak duża zmiana, musisz również omówić ją wcześniej ze swoimi pracownikami, aby nie czuli się tak, jakbyś zrzucił na nich ogromną zmianę i mieli trudności ze zrozumieniem, jak to dla nich działa. Omawiając takie zmiany z pracownikami, minimalizujesz szkody dla morale i pomagasz im czuć się docenionymi. Ma to również duże korzyści dla produktywności, a to zawsze dobra rzecz!

Jeśli rozważasz przejście na zwinne miejsce pracy, warto wcześniej wszystko dokładnie zaplanować. Przedyskutuj to ze swoimi pracownikami, opracuj budżet, którym dysponujesz i określ rodzaje stref, które będą najlepiej pasować do Twojego typu pracy. To, że w tradycyjnym miejscu pracy agile jest pięć stref, nie oznacza, że musisz mieć je wszystkie!