- 18sty 2016
Na co zwrócić uwagę przed kupnem niszczarki?
Osoby, które zastanawiają się nad zakupem niszczarki, powinny brać pod uwagę przynajmniej kilka kwestii wiążących się z ich wyborem. Jedna z nich związana jest z bezpieczeństwem użytkowania, do licznych uszkodzeń dochodzi bowiem przede wszystkim dlatego, że nie dostrzegamy, kiedy coś zaczyna funkcjonować w wadliwy sposób. Tu na uwagę zasługuje między innymi specjalny czujnik, który jest w stanie zatrzymać pracę urządzenia w tym samym momencie, w którym nastąpi dotknięcie szczeliny wejściowej, dzięki czemu noże nie staną się zagrożeniem dla nieostrożnego użytkownika. Innym rozwiązaniem jest specjalna blokada, dzięki której nie może dojść do uruchomienia urządzenia w przypadkowy sposób. Nowością nie są już zabezpieczenia silnika przed przegrzaniem, a także te, które pozwalają na odcięcie zasilania w chwili, w której doszło do zablokowania papieru lub otwarcia drzwiczek urządzenia.
Czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę jest również jakość i to jakość postrzegana na wielu płaszczyznach. Na pierwszy plan wysuwają się noże tnące, których staranność wykonania daje o sobie znać zwłaszcza wówczas, gdy chcemy niszczyć dokumenty zszywane. Warto zainwestować też w przekładnie, w których zastosowanie znajdują koła zębate ze specjalnych tworzyw sztucznych, choć w najdroższych rozwiązaniach mamy już do czynienia z napędem łańcuchowym z utwardzonej stali węglowej. Ważne jest też, aby zespoły napędowe noży tnących były obudowane, a separatory nie tylko właściwie wykonane, ale również zaprojektowane.
Należy też postawić na silniki nie tylko mocne, ale i oszczędzające energię z systemami wyłączania po okresie nieaktywnym. Oczywiście, na tym nie kończą się możliwości niszczarek. W trosce o ich żywotność wprowadza się również systemy, które uniemożliwiają włożenie zbyt grubego pliku dokumentów oraz te, które wyciszają niszczarki, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku urządzeń przeznaczonych do ciągłej pracy. Dużą zaletą tego rodzaju rozwiązań jest też przejrzysty system informacyjny z diodami kontrolnymi, pozwala on bowiem na szybką reakcję w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Dobrym pomysłem są też osobne pojemniki tak na papier, jak i na zniszczone nośniki dane oraz usytuowane energooszczędnie szczeliny podawcze. Nie można też zapominać o odpowiedniej pojemności kosza, doświadczenie podpowiada bowiem, że zawsze wypełnia się on znacznie szybciej niż można było tego oczekiwać.