Rynek niszczarek i jego charakterystyka

Jak funkcjonuje rynek niszczarek? Przed wyborem niszczarki powinniśmy starać się poszukać odpowiedzi na dwa podstawowe pytania dotyczące tego, co będziemy niszczyć i w jakich ilościach i odstępach czasowych będzie to następować. W zdecydowanej większości przypadków niszczarki są rozwiązaniami kojarzonymi z eliminowaniem papieru, choć już na tym etapie możemy mieć do czynienia z pierwszymi utrudnieniami. Konieczne jest ustalenie, czy arkusze są zszyte lub spięte, a nie bez znaczenia wydaje się i to, jaki mają format. Od niedawna musimy poruszać zresztą jeszcze jedno zagadnienie, okazuje się bowiem, że dane nie mają już wyłącznie papierowej postaci. Często przechowujemy je przecież również na płytach CD zdając sobie sprawę z tego, że nie możemy ich po prostu wyrzucić.

Producenci zdają sobie sprawę z tego, że oczekiwania ich klientów się zmieniają, dziś wiec niszczarki, które radzą sobie zarówno z kartami kredytowymi, jak i z płytami CD nie stanowią większego zaskoczenia. Problemu nie ma też z niszczeniem arkuszy zszywanych, choć wcześniej warto się upewnić, czy urządzenie rzeczywiście dopuszcza taką możliwość. W sprzedaży dostępne są już nawet rozwiązania przeznaczone do niszczenia pomiętych kartek, o czym nie było mowy jeszcze kilka lat wcześniej. Producenci informujący nas o parametrach technicznych polecanych przez siebie rozwiązań bardzo często informują również o dziennej i miesięcznej bezpiecznej liczbie niszczonych arkuszy.

Oczywiście, warto podchodzić do tego rodzaju danych w sposób zdroworozsądkowy, jeśli bowiem wyczerpiemy limit w ciągu zaledwie kilku dni, nie powinniśmy dziwić się, że praca niszczarki nie odpowiada naszym oczekiwaniom. Wspomniane zastrzeżenie dotyczy zwłaszcza rozwiązań mniej wydajnych, a tym samym również tańszych. Współcześnie nie mamy już do czynienia z jednym tylko rodzajem niszczarek, a ich podział obejmuje niszczarki domowe, biurowe, niszczarki biurowe przeznaczane do eliminowania wydruków komputerowych oraz tak zwane niszczarki wysoko wydajne. Niszczarki domowe są najmniej wydajne, w ciągu dnia można bowiem zniszczyć za ich pośrednictwem około 300 arkuszy. Na szczęście, znajdujące się na przeciwnym biegunie niszczarki wysoko wydajne zwiększają tę liczbę do dwóch tysięcy i mogą być wykorzystywane nawet przez duże firmy.