Początki kariery drukarki laserowej

Jak wyglądały początki druku laserowego? Szukając pierwowzorów drukarek laserowych w ich dzisiejszym wydaniu z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na kserokopiarki, które – co nie powinno zaskakiwać już choćby z uwagi na ich nazwę – po raz pierwszy zostały zastosowane przez firmę Xerox. Pierwsze udane kopiowanie dokumentu miało miejsce zresztą już pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. Sama drukarka laserowa z dostępem do komputera również nie jest rozwiązaniem najnowszym.

Ponownie za innowacyjnym rozwiązaniem stali pracownicy firmy Xerox, jego najpoważniejszym problemem wydawała się zaś wielkość, drukarka zajmowała bowiem cały pokój. Kolejnym krokiem na drodze do popularyzacji drukarek laserowych było pojawienie się na rynku pierwszej drukarki laserowej dla komputerów osobistych. Tym razem prekursorem okazała się firma HP. Był rok 1984, a urządzenie zaproponowane klientom indywidualnym kosztowało 3500 dolarów.

Niestety, urządzenie nadal było dość skomplikowane, nie charakteryzowało się też przyjaznym interfejsem. Sercem dzisiejszych drukarek laserowych wydaje się być naładowany elektrostatycznie bęben światłoczuły, którego zadanie polega na przyciąganiu cząsteczek tonera. To właśnie na bębnie tworzy się obraz i to z bębna jest przenoszony na kartkę. Gdy mamy do czynieni z drukarką kolorową, jej znakiem rozpoznawczym są cztery odrębne lasery.