- 6cze 2022
Praca biurowa a organizm człowieka
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak Twoja praca biurowa wpływa na Twoje ciało? Może Ci się wydawać, że codzienne siedzenie w fotelu biurowym jest dla Ciebie lepsze niż praca fizyczna, ale w rzeczywistości może być jeszcze gorsze!
Badania wykazały, że długotrwałe siedzenie, czyli siedzący tryb życia, może być związane z wysokim ryzykiem problemów zdrowotnych, w tym z układem krążenia. Oznacza to, że siedząc zbyt długo na tych designerskich krzesłach biurowych, obciążasz swoje serce i musisz wstać i więcej się ruszać!
W dużej mierze musimy przyznać, że pracownicy biurowi są na ogół sumienni (tak, Ty!), a to oznacza, że chcą wykonać swoją pracę i dotrzymać terminów. Oczywiście oznacza to konieczność siedzenia przez dłuższy czas przed ekranem komputera lub dyskutowania ze współpracownikami. Problem w tym, że bez świadomości tego, jak siedzący tryb życia może wpłynąć na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, przyszłość nie rysuje się w zbyt jasnych barwach.
W niniejszym przewodniku skoncentrujemy się na różnych obszarach ludzkiego ciała, na które praca biurowa może mieć wpływ. Nie chcemy Cię straszyć, ale po prostu podkreślimy, co może się wydarzyć, a następnie podamy praktyczne rady, jak temu zapobiec.
Przy odrobinie świadomości i większej ilości ruchu możesz codziennie realizować swoje cele, a jednocześnie pozostać szczęśliwym i zdrowym! Kolejną dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele mebli biurowych, które można wstawić do swojego biura, aby nie tylko zapewnić sobie wygodę w ciągu dnia pracy, ale także wesprzeć swoje ciało i zapobiec powstawaniu bólów.
Zanim przejdziemy do szczegółów, sprawdźmy dokładnie, dlaczego zdrowi pracownicy są korzystni dla firmy.
Korzyści wynikające z posiadania zdrowych pracowników
To zrozumiałe, że chcesz, aby Twoi pracownicy byli zdrowi, ponieważ oznacza to, że będą wykonywać swoją pracę o wiele lepiej, niż gdyby zmagali się z różnymi problemami zdrowotnymi. Zdrowi pracownicy to także znacznie mniej straconych dni chorobowych, co może kosztować firmę sporo w ciągu roku.
Badanie "Zdrowie i dobre samopoczucie w pracy 2019" przeprowadzone przez CIPD sugeruje, że średnio każdy pracownik kosztuje firmę około 554 funtów rocznie z tytułu utraconych dni chorobowych. Jeśli zatrudniasz dużą liczbę pracowników, w ciągu 12 miesięcy te pieniądze mogą się uzbierać w pokaźną sumę. Im więcej dni chorobowych ma firma, tym większy jest problem. Powoduje to stres i presję na pozostałych pracowników w biurze, być może pogłębiając problemy, z którymi już się borykają, i powodując ogromny spadek morale.
Morale w biznesie znaczy wszystko. Jeśli morale są niskie, wydajność jest niska, a więc i zyski są niskie. Z drugiej strony, jeśli morale są wysokie, a pracownicy czują się wspierani i zdrowi, wydajność jest wyższa, a więc i zyski są wyższe. Oczywiście dbałość o przyszłe zyski nie powinna być jedynym powodem, dla którego firma chce zadbać o to, by jej pracownicy byli szczęśliwi i zdrowi, ale z pewnością jest to duży krok w kierunku zajęcia się tym problemem i zwiększenia świadomości tego, co pracownicy biurowi mogą zrobić, by pomóc sobie w ciągu dnia pracy.
Wybór odpowiednich mebli biznesowych to ogromny krok we właściwym kierunku, ale równie ważne jest zapewnienie, aby pracownicy wiedzieli, że należy wstawać, ruszać się i robić sobie przerwy. Nieco później omówimy niektóre z najlepszych sposobów zachowania zdrowia w środowisku biurowym, ale na razie podsumujmy główne powody, dla których zdrowi pracownicy to bardziej wydajni pracownicy dla firmy.
Zdrowi pracownicy są szczęśliwsi, co oznacza wyższy poziom morale i produktywności
Mniej dni chorobowych, które w ciągu roku kosztują firmę znaczną ilość gotówki
Lepsza atmosfera pracy zespołowej w biurze, ponieważ pracownicy nie czują, że nieobecność innych członków personelu jest dla nich dodatkowym obciążeniem.
Wybór odpowiedniego komercyjnego sprzętu biurowego pozwala ograniczyć bóle i napięcia, które mogą przerodzić się w problemy chroniczne, np. urazy związane z powtarzającym się napięciem. Oznacza to, że pracownicy są w stanie wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafią, bez ograniczeń.
Ogólnie rzecz biorąc, największą korzyścią dla firmy jest morale. Kiedy ludzie czują się zdrowsi, są szczęśliwsi i bardziej skłonni do cięższej pracy. Mówi się, że "zdrowie to bogactwo" i jest to jedna z największych prawd życiowych. Inwestując w zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników, inwestujesz jednocześnie w swoją firmę.
Teraz, gdy już wiemy, dlaczego zdrowie jest ważne z punktu widzenia korzyści biznesowych, przyjrzyjmy się głównym czynnikom ryzyka dla organizmu ludzkiego, wynikającym z uporczywej pracy biurowej, i dowiedzmy się, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.
Układ mięśniowo-szkieletowy
Prawdopodobnie największym problemem związanym z pracą biurową jest uszkodzenie układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęściej dotyczy to nadgarstków, dłoni, barków, szyi, dolnej części pleców i nóg. Wszystko to jest wynikiem zbyt długiego siedzenia, a także nieprawidłowego siedzenia.
Zła postawa to ogromny problem dla pracowników biurowych, który dotyczy nie tylko sposobu stania, ale także siedzenia.
Nieprawidłowa postawa wywiera nadmierny nacisk na niewłaściwe części kręgosłupa, tj. może powodować uciskanie dysków i wywoływać silny ból. Jeśli taka sytuacja trwa przez dłuższy czas, ból może stać się przewlekły. Ból dolnej części pleców to jeden z największych problemów pracowników biurowych, który również wynika z nieprawidłowego siedzenia. Ergonomiczne krzesła mogą być bardzo pomocne, ale trzeba też wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać i upewnić się, że siedzimy we właściwej pozycji!
Poniższy film jest bardzo przydatny, jeśli chodzi o dodatkowe informacje na temat postawy ciała, a także pokazuje kilka ćwiczeń, które można wykonać, aby spróbować przyjąć prawidłową postawę przez cały czas.
Pracownicy biurowi cierpią nie tylko na bóle pleców, ale także innych części ciała. Główne problemy w tym regionie to:
- przewlekły ból szyi, zwykle spowodowany patrzeniem w dół na laptopa lub urządzenie mobilne
- Ból dolnej części pleców, spowodowany nieprawidłową postawą siedzącą
- Ból ramion, również spowodowany patrzeniem w dół, a nie na wprost
- Rwa kulszowa, spowodowana niewłaściwym siedzeniem i uciskiem na nerw kulszowy, powoduje bóle promieniujące od dolnej części pleców w dół nogi, często utrzymujące się nawet po opuszczeniu fotela na cały dzień. Rwa kulszowa jest prawdopodobnie jednym z najbardziej bolesnych problemów, z jakimi trzeba się zmierzyć
- Zapalenie stawów. Chociaż niektóre rodzaje zapalenia stawów są w pewnym stopniu schorzeniami autoimmunologicznymi, może się ono nasilać w wyniku długotrwałego siedzenia, zwłaszcza nieprawidłowego.
- Powtarzające się naprężenia (RSI). Jest on spowodowany powtarzającymi się ruchami, np. zbyt długim pisaniem na klawiaturze.
- Zespół cieśni nadgarstka. Dotyka on nerwów w nadgarstku i jest spowodowany uciskiem, również w wyniku powtarzających się ruchów i nieprawidłowego podparcia podczas pisania na klawiaturze lub używania myszy.
Wszystkie te problemy, a nawet każdy z nich, można zminimalizować, a nawet wyeliminować, wiedząc, jak prawidłowo siedzieć, jak prawidłowo stać, korzystając z odpowiednich, nowoczesnych stanowisk pracy i sprzętu biurowego oraz robiąc regularne przerwy.
Nie ulega wątpliwości, że problemy mięśniowo-szkieletowe należą do najbardziej rozpowszechnionych wśród pracowników biurowych. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że pracownik może spędzać do 8 godzin dziennie, siedząc w jednej pozycji, a jeśli nie jest to pozycja, którą lubi jego ciało, czyli nie jest ustawiony w linii prostej, to całkowicie normalne, że odczuwa bóle i dolegliwości. Jeśli trwa to zbyt długo, bóle te stają się chroniczne i mogą nawet wpływać na życie poza pracą. Nie powinieneś cierpieć z powodu swojej pracy! Istnieje wiele niedrogich nowoczesnych mebli biurowych, które będą wspierać Twoje ciało w sposób, w jaki powinno być wspierane, z niewielką pomocą z Twojej strony - siedząc prawidłowo i robiąc przerwy.
To szalone, jak łatwo można zapobiec wielu z tych problemów, a wszystko sprowadza się do świadomości. Pracodawcy z pewnością powinni szkolić pracowników w zakresie prawidłowej postawy i siedzenia, zachęcając ich jednocześnie do wstawania, ruchu, robienia przerw i ogólnie większej aktywności. Wzmocnienie rdzenia poprzez jogę, spacery i ćwiczenia rozciągające jest idealnym sposobem na zapewnienie ochrony szczególnie dla pleców i szyi, a można to łatwo zrobić w ciągu zaledwie kilku minut każdego dnia.
Bóle głowy i zmęczenie oczu
Dwie inne powszechne dolegliwości biurowe idą ze sobą w parze: bóle głowy i zmęczenie oczu. Jeśli siedzisz zbyt długo i wpatrujesz się w ekran komputera, Twoje oczy z pewnością zaczną krzyczeć. Biura z klimatyzacją mogą wysuszać oczy, co prowadzi do ich obolałości, swędzenia i zaczerwienienia. Oznacza to, że zaczniesz mrużyć oczy, co ostatecznie doprowadzi do bólu głowy.
Bóle głowy i zmęczenie oczu mogą powodować również odblaski z okien i świateł górnych, a także nieregularne przerwy w pracy przy monitorze.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu głowy lub nadwyrężenia oczu, należy w razie potrzeby nosić okulary i regularnie badać wzrok. Należy również ręcznie regulować jasność ekranu i inne ustawienia, jeśli okaże się, że nie można wygodnie patrzeć na ekran bez mrużenia oczu. Jeśli zauważysz, że od okien odbijają się odblaski, przesuń monitor lub poproś o przeniesienie biurka, abyś mógł wygodnie siedzieć pod każdym kątem. Można również poprosić o osłonę przeciwodblaskową lub ekran chroniący przed odblaskami, a tym samym zapobiegający wystąpieniu bólu głowy.
Aby zapobiec przemęczeniu oczu i bólom głowy, należy również robić regularne przerwy w pracy. Nie muszą to być długie przerwy, ale HSE zaleca częste robienie krótkich przerw, np. 5 lub 10 minut po godzinie pracy przy komputerze. Jest to uważane za lepsze rozwiązanie niż rzadsze robienie dłuższych przerw.
Podczas tych przerw wystarczy wstać i przejść się, podejść do drukarki i odebrać swoją pracę, pójść po kawę, sięgnąć po coś, co jest potrzebne w magazynie projektanta po drugiej stronie pokoju - po prostu zrobić coś, co nie wymaga patrzenia w ekran i dać oczom przerwę, której tak bardzo potrzebują. Wstając z łóżka, rozciągasz również plecy i nogi, co zapobiega problemom mięśniowo-szkieletowym, o których właśnie mówiliśmy. Przerwy w pracy nie przynoszą efektów przeciwnych do zamierzonych, a wręcz przeciwnie - są superproduktywne na wiele sposobów!
Zagrożenia medyczne związane z siedzącym trybem życia
Oprócz układu mięśniowo-szkieletowego i oczu, istnieje wiele innych układów w organizmie, które mogą ucierpieć w wyniku długotrwałego siedzącego trybu życia. Należy zaznaczyć, że problemy te nie wystąpią, jeśli raz czy dwa razy usiądziesz na długi okres czasu, ale będą bardziej zagrożone, jeśli będziesz siedzieć przy biurku przez więcej niż kilka godzin każdego dnia.
Siedzący tryb życia oznacza, że nie jesteś aktywny, nie wstajesz i nie ruszasz się. Przeciwdziałaj temu, ruszając się!
Do największych zagrożeń należą:
- Choroby serca i inne problemy sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca lub udar mózgu.
- Zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę
- Osłabiony układ odpornościowy, co prowadzi do łapania każdego pojedynczego wirusa, który się pojawia - nie jest to idealne rozwiązanie w biurze o otwartej przestrzeni, które już teraz jest ważnym punktem kontroli zakażeń!
- Ryzyko otyłości z powodu braku ruchu. To samo w sobie jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do jeszcze większego ryzyka cukrzycy i problemów z sercem.
Siedzący tryb życia zasadniczo oznacza, że nie wykonujesz wystarczająco dużo ćwiczeń fizycznych i nie ruszasz się tak często, jak powinieneś. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie odżywiasz się zdrowo, ponieważ tego typu styl życia nie idzie w parze z sałatkami i zielonymi smoothie! Nawet jeśli zwracasz uwagę na to, co jesz, fakt, że nie ćwiczysz, nadal zwiększa ryzyko powikłań, a otyłość jest jednym z największych problemów pracowników biurowych, którzy nie są świadomi zagrożeń związanych z siedzącym trybem życia.
Gdy istnieje zwiększone ryzyko otyłości, istnieje znacznie większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. W przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu II ryzyko zdrowotne wzrasta jeszcze bardziej - istnieje znacznie większa szansa na rozwój chorób serca, udar mózgu, komplikacje związane z zaburzeniami wzroku i anatomii oka, choroby nerek i związane z nimi komplikacje, a także problemy ze skórą, a nawet stopami.
Są to poważne problemy zdrowotne - w końcu mówimy o sercu. Prowadząc siedzący tryb życia z wyboru, ryzykujesz skrócenie swojego życia. Dobra wiadomość jest taka, że zawsze można coś z tym zrobić i wprowadzić zmiany, ale trzeba je wprowadzić w życie, zanim spowoduje się nieodwracalne szkody.
Pracodawcy powinni zwiększyć świadomość tego typu problemów w biurze i zachęcać do tworzenia aktywnego środowiska pracy. Zwinne miejsce pracy to obecnie jeden z największych trendów w planowaniu przestrzeni biurowej, a choć jest ono zaprojektowane z myślą o wykonywanym zadaniu, ma również na celu zwiększenie ruchu i współpracy. Zwinne miejsce pracy zachęca do robienia przerw, poruszania się, rozmawiania z innymi ludźmi, a nie do siedzenia przy jednym biurku przez cały dzień, prawie się nie ruszając, ponieważ masz deadline, którego nie możesz przegapić.
Aktywna praca to coś, czego wszyscy powinniśmy być bardziej świadomi, niezależnie od tego, czy oznacza to pójście na jogging w porze lunchu, czy po prostu spacer wokół bloku. Może to również oznaczać korzystanie z takich mebli, jak biurka stojące lub z regulacją wysokości, dzięki czemu można zmieniać pozycję siedzącą na stojącą, kiedy tylko ma się ochotę na zmianę. Wkrótce porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, co można zrobić, aby być zdrowszym i bardziej aktywnym w miejscu pracy, ale na razie jest to kilka pomysłów, o których warto pamiętać.
Powinniśmy także jeszcze raz podkreślić, że fakty te nie mają na celu przestraszenia Cię. To prawda, ale mają one na celu uświadomienie Ci, co może się stać, jeśli nie wprowadzisz zmian już teraz. Skupiając się na swoim ogólnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu oraz czyniąc je priorytetem w swoim życiu, zarówno poza biurem, jak i w biurze, będziesz w stanie cieszyć się pracą w biurze i wszystkimi wyzwaniami, jakie ona ze sobą niesie, bez konieczności martwienia się o swoje zdrowie.
Dbałość o zdrowie psychiczne
Mówiąc o ciele, z pewnością powinniśmy również pomyśleć o naszych umysłach. Zdrowie psychiczne jest czymś, na co wszyscy powinniśmy zwracać większą uwagę i obalać piętno, które z jakiegoś powodu nadal istnieje w dzisiejszych czasach. Środowisko biurowe może być źródłem problemów ze zdrowiem psychicznym, jeśli tylko na to pozwolimy, ale dzięki świadomości tego, jak się czujemy, wiedzy, co robić, gdy zaczynamy odczuwać nadmierną presję, oraz umiejętności pomagania innym, z którymi pracujemy, możemy znacznie zmniejszyć szanse na to, że nasze zdrowie psychiczne ucierpi w wyniku pracy biurowej.
Największym problemem w miejscu pracy, niezależnie od tego, czy jest to biuro, szpital, fabryka, sklep detaliczny czy inne miejsce pracy, jest stres.
Na szczęście coraz więcej pracodawców dostrzega szkodliwe skutki stresu w miejscu pracy i organizuje kursy uświadamiające oraz kursy radzenia sobie ze stresem, które pomagają pracownikom rozpoznawać oznaki stresu i odpowiednio sobie z nim radzić. Nieustannie jesteśmy bombardowani terminami, celami, porównaniami i presją, jaką wywieramy na siebie na co dzień, a to może doprowadzić do przytłaczającego obrazu, jeśli pozwolimy, by się nagromadził. Ponadto wzrasta liczba przypadków depresji i stanów lękowych, a wielu pracowników biurowych cierpi na jedno lub oba te schorzenia, ale nie mówi o tym otwarcie.
To musi się zmienić.
Istnieje wiele sposobów, w jakie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mogą współpracować w celu ochrony zdrowia psychicznego w miejscu pracy, a w szczególności w celu zmniejszenia stresu.
Czy w Twoim miejscu pracy prowadzony jest kurs radzenia sobie ze stresem, w którym możesz wziąć udział? Czy wiedza na temat stresu jest częścią obowiązkowego rocznego pakietu szkoleniowego? Czy są osoby, z którymi możesz swobodnie porozmawiać, jeśli czujesz się przytłoczony lub pod ogromną presją? Wszyscy od czasu do czasu potrzebujemy ujścia, a w środowisku pracy przynosi to korzyści wszystkim. Nie tylko pracownicy czują się wspierani i mogą wyrzucić z siebie wszystko, co ich trapi, ale także kierownictwo zyskuje dzięki szczęśliwszym pracownikom i wyższemu poczuciu morale.
Co zatem można zrobić, aby chronić zdrowie psychiczne w środowisku biurowym? Wiele!
Konsultowanie z pracownikami wszelkich zmian i decyzji, które mają być podjęte, to świetny sposób na zmniejszenie niepokoju, a także na sprawienie, by każdy czuł się doceniany i wysłuchany. Czy wolałbyś pracować dla pracodawcy, który pyta Cię o zdanie w sprawie dużych zmian, które mogą Cię dotknąć, czy raczej dla kogoś, kto nie dba o Twoje zdanie i decyduje o tym, co uważa za najlepsze? Oczywiście, że wybrałbyś pierwszą opcję! Pozwolenie pracownikom, aby czuli się wysłuchani, oznacza, że będą mieli do Ciebie zaufanie, jeśli będą chcieli z Tobą porozmawiać. Prowadzenie polityki otwartych drzwi między kierownictwem a pracownikami jest niezbędne do zdrowej wymiany pomysłów, ale także do omawiania wszystkiego, co może ich niepokoić lub prowadzić do poważnych awarii w przyszłości.
Istotne jest także zapewnienie pracownikom czasu i możliwości pięciominutowej przerwy, gdy sprawy stają się nieco zbyt napięte. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest strefa przerw, ale równie dobrze sprawdzają się biurka i kabiny biurowe. Uczynienie wszystkiego pracą, pracą, pracą nie jest dobre ani dla umysłu, ani dla ciała, ani dla duszy. Ludzie potrzebują przerw! Przerwy nie tylko zapewniają ciału czas potrzebny na rozciągnięcie się i ruch, ale także pomagają umysłowi zregenerować siły i skupić się. Niemożliwe jest skoncentrowanie się przez dłuższy czas bez przerwy; nie sugerujemy, abyś tego próbował, ale uwierz nam, to po prostu nie działa!
Poza polityką otwartych drzwi, zapewnieniem przerw i konsultowaniem się z pracownikami w tej sprawie, co jeszcze może być przydatne dla zdrowia psychicznego w biurze?
- Mindfulness i medytacja - bycie mindful oznacza bycie w chwili obecnej i bycie świadomym tego, co dzieje się wokół ciebie. Możesz ćwiczyć uważność, a tym samym zapewnić sobie spokojniejsze samopoczucie, po prostu koncentrując się na oddechu i siedząc przez pięć minut na zewnątrz. Wsłuchaj się w kolor liści na drzewach, w śpiew ptaków itp. Zdziwisz się, o ile spokojniej się poczujesz, co ma również bardzo korzystne skutki dla zdrowia w dłuższej perspektywie. Możesz także spróbować medytacji, która może pomóc Ci pozbyć się stresu, a nawet niepokoju. Nauczenie się medytacji może być tak proste, jak siedzenie w cichym miejscu przez dziesięć minut i skoncentrowanie się na oddychaniu. Może to pomóc Ci być spokojniejszym, mieć obniżony poziom stresu, lepsze wzorce snu i być w stanie radzić sobie z konfliktami i presją w bardziej produktywny i pozytywny sposób. Medytacja może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a więc ma również korzyści fizyczne!
- Natura i biophilic office design - Istnieje wiele dowodów na to, że natura może pomóc nam radzić sobie z konfliktami, problemami, decyzjami, a w zasadzie pomóc nam czuć się spokojniej i bardziej "w danej chwili", bez stresu. Biophilic office design idzie o krok dalej i wprowadza do wnętrza elementy z zewnątrz, np. drzewa, rośliny i meble wykonane z naturalnych materiałów, takie jak stół do sali konferencyjnej z litego dębu.
- Oferowanie prywatnych sesji doradczych - Dobrym pomysłem jest oferowanie pracownikom prywatnych i poufnych usług doradczych, jeśli czują oni, że potrzebują z kimś porozmawiać. Można to zaoferować w ramach firmowego pakietu zdrowotnego dla pracowników. Oznacza to, że pracownicy będą mieli możliwość skorzystania z takich usług i dotarcia do sedna problemu, o którym być może nie chcą rozmawiać z kimś, kogo znają, a tym samym uniknięcia pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego z upływem czasu. Zachęcanie pracowników do rozmawiania ze sobą nawzajem, z kierownictwem i z agencjami zewnętrznymi, jeśli potrzebują pomocy, ma zasadnicze znaczenie dla zwiększania świadomości problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i obalania stygmatyzacji.
- Świadomość dotycząca snu - Kolejnym dobrym pomysłem jest podnoszenie świadomości w biurze na temat odpowiedniej ilości snu i dbania o ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Każda osoba potrzebuje dobrego snu, jeśli chce funkcjonować w najlepszy możliwy sposób, a gdy z czasem trudno jest o sen, po prostu uniemożliwia to pracę i obniża odporność na wirusy, zwłaszcza przeziębienia.
Stworzenie w biurze radosnego miejsca pracy, na przykład z kolorowym krzesłem biurowym, dziełami sztuki na ścianach i ogólnie twórczą atmosferą, może również pomóc w poprawieniu niskiego nastroju i zdrowia psychicznego.
Jak zachować zdrowie w biurze
Teraz wiemy już, z czym mamy do czynienia, ale jak temu wszystkiemu przeciwdziałać? Zachowanie zdrowia w nowoczesnym biurze nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a sprowadza się do dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych, częstszego ruchu i dbania o odpowiednią ilość snu w nocy. Jeśli uda Ci się zaznaczyć te pola, reszta powinna już pójść sama.
Aby pokazać, jak łatwe może być bycie aktywnym w pracy, sprawdź tę przydatną infografikę, która pokazuje, jak być bardziej aktywnym w ciągu dnia.
Źródło: https://blog.hubspot.com/marketing/exercise-at-work
Jeśli uda Ci się włączyć te aktywne działania, szybko zauważysz, że czujesz się lepiej, a także drastycznie obniżysz czynniki ryzyka poważnych chorób i przewlekłych dolegliwości bólowych. Ponadto należy zadbać o to, by dobrać najlepsze meble do swojego samopoczucia, np. zastosować ścianki działowe w biurze, jeśli musisz być sam w pracy przez krótki czas, lub współpracować przy stole w sali konferencyjnej, jeśli masz mnóstwo pomysłów.
Kilka innych przedsięwzięć, które możesz zastosować, to np:
- rozpoczęcie dnia w zdrowy sposób, jedząc pożywne śniadanie, pełne witamin i minerałów
- chodzenie pieszo do pracy przez całą drogę lub jej część
- praktykowanie uważności na świeżym powietrzu, na łonie natury
- Ustalenie standardowego rytmu snu, kładzenie się spać o tej samej porze każdej nocy i budzenie się o tej samej porze każdego ranka.
Oznacza to unikanie drzemek, które zakłócają rytm ciała! - Rozmawiaj o wszystkim, co cię trapi, zamiast tłumić to w sobie
- Zleć lekarzowi zbadanie wszelkich kwestii, co do których nie jesteś pewien
- Rób sobie pięciominutowe przerwy, kiedy czujesz, że tego potrzebujesz
- Zawsze rób przerwy w pracy i jedz lunch z dala od biurka
- Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych
- Regularne kontrolowanie wzroku
- Noszenie okularów, jeśli jest to zalecane
- Pić dużo wody w ciągu dnia, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu
- Poproś o specjalny sprzęt biurowy, jeśli go potrzebujesz, np. podnóżek, podpórkę pod nadgarstki, ergonomiczne meble itp.
- W ciągu dnia jedz raczej owoce, orzechy i nasiona niż niezdrowe produkty.
Wnioski
Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, w jaki sposób praca biurowa może wpływać na Twój organizm, jeśli nie podejmiesz środków zapobiegawczych, aby temu przeciwdziałać. Dobra wiadomość jest taka, że z pewnością możesz zrobić wiele, aby uchronić się przed zagrożeniami, siedząc przy klasycznym biurku, i nie musisz robić nic szczególnego, aby to osiągnąć.
Poprawienie atmosfery w biurze pomoże także poprawić nastrój i przeciwdziałać niskiemu morale, które samo w sobie może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i problemów fizycznych. Wybieraj jasne, białe meble biurowe zamiast ciemnych, pomyśl o kreatywności i współpracy oraz zachęcaj pracowników, aby przychodzili do Ciebie z wszelkimi problemami.
Zwiększając świadomość na temat tego, w jaki sposób siedzący tryb życia może wpływać na umysł i ciało, można uniknąć ryzyka i cieszyć się pracą bez zmartwień i trosk.
Dziękujemy za przeczytanie!