Rynek drukarek przyszłości - analiza

Rozwój sprzedaży drukarek Gdy przyglądamy się małym urządzeniom laserowym, coraz trudniej jest nam oprzeć się wrażeniu, że stają się one wierną imitacją swoich atramentowych odpowiedników. Nie tylko są coraz tańsze, ale i zaczynają pracę niemal natychmiast po ich uruchomieniu. Producenci dokładają zresztą starań, aby rozszerzać ich funkcjonalność, nie zaskakuje więc to, że mamy w ich przypadku do czynienia z atrakcyjną alternatywą dla drukarek atramentowych. Co ciekawe, alternatywa ta sprawdza się nie tylko w biurze, ale również w warunkach domowych. Wszystko to sprawia, że z roku na rok na aktualności zyskuje pytanie o to, która ze znanych nam grup drukarek zdominuje rynek w bliższej lub dalszej przyszłości. O ulepszeniach można przecież mówić również w kontekście drukarek atramentowych, dziś więc drukują one coraz szybciej i taniej, a sam oferowany przez nie druk zachwyca swoją trwałością.

Firmy mogą więc z dumą mówić o tym, że natrafiają na alternatywę dla laserówek. Za kilkaset złotych można przecież wyposażyć biuro w drukarkę atramentową, która w niczym nie ustępuje swojemu laserowemu odpowiednikowi. Rodzi się więc pytanie o to, czy zakup dwa razy droższej drukarki laserowej ma sens, skoro tanie urządzenie atramentowe pozwala na uzyskanie tych samych parametrów. Oczywiście, producenci drukarek laserowych nie zamierzają ustępować pola swoim konkurentom. Skoro drukarki atramentowe nie są już kojarzone wyłącznie z odbiorcami indywidualnymi, z wolna jasne staje się i to, że również laser nie musi być wcale przypisany jedynie do świata biznesu. Za zainteresowaniem atramentówkami przemawia przede wszystkim przystępna cena sprzętu tego rodzaju.

Nie można jednak nie docenić również szybkości pracy i niższych kosztów samego druku. Producenci drukarek laserowych również wprowadzają jednak rozwiązania, które można uznać za rewolucyjne. Polecane przez nich rozwiązania zaczynają pracę natychmiast po ich uruchomieniu, a osoby, które zastanawiają się nad ich zakupem nie muszą już martwić się jego wysokimi kosztami. Niezmiennie atutem drukarek laserowych są też najniższe koszty druku, do czego prowadzą wprowadzane systematycznie w życie udogodnienia konstrukcyjne. Coraz powszechniejszą praktyka jest choćby obecność trwałego, ceramicznego bębna, który może w istotny sposób obniżać koszty druku. Systematycznie spada również koszt zakupu oryginalnych tonerów.