Niszczarki – rodzaje cięcia

Co warto wiedzieć na temat niszczarki? Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje niszczarek: paskowe oraz paskowo – odcinkowe. Te pierwsze to zawsze niższa cena i możliwość zniszczenia w tym samym czasie większej ilości kartek. Do tego doliczyć należy również stosunkowo cichą pracę. Wada? Kosz zapewnia się naprawdę szybko. Modele paskowo – odcinkowe (określane również jako cross – cut) zapewniają wyższy stopień tajności.

Odpady, które powstają na skutek niszczenia dokumentów mają także mniejszą objętość. Niszczarki tego rodzaju dzieli się na dwie grupy: mc oraz smc. Te pierwsze tną na mikrościnki, te drugie na super mikrościnki. Decydując się na takie niszczarki, trzeba pamiętać o jednym: im mniejsze ścinki będzie wypuszczała niszczarka, tym w tym samym czasie zniszczyć będzie można mniejszą ilość kartek. Większe bezpieczeństwo nie idzie więc w parze z wydajnością. Inny podział niszczarek uwzględnia tak zwany stopień tajności dokumentów, które poddawane są procesowi niszczenia.

To, na jakim poziomie bezpieczeństwa znajduje się dana niszczarka, określane jest przez normę DIN 32757. Obecnie wyróżnia się następujące kategorie tajności: -DIN1 – ten rodzaj cięcia poleca się w przypadku dokumentów ogólnych; -DIN2 – idealne do niszczenia korespondencji o charakterze wewnętrznych; -DIN3 – wykorzystywane w przypadku materiałów poufnych; -DIN4- używane w przypadku materiałów określanych jako tajne; -DIN4 – przeznaczone do niszczenia dokumentów o klauzuli ściśle tajne. Istnieje jeszcze szósty stopień tajności. W przypadku niszczy się dokumenty ściśle tajne, które mają specjalne przeznaczenie. Jedna kartka formatu A4 zostaje w tym wypadku pocięta na aż piętnaście tysięcy fragmentów. Odczytywanie, co na nich było jest więc niemożliwe.