Czy elastyczna praca będzie Ci odpowiadać?

Kiedy zakładasz okulary przyszłości i spoglądasz w przyszłe miesiące i lata, co widzisz w kontekście swojej pracy w biurze?

Czy myślisz, że będziesz w tym samym miejscu, w którym jesteś teraz? Czy masz nadzieję, że przejdziesz do wyżej płatnego position? A może masz nadzieję, że będziesz pracować w bardziej elastyczny sposób?

Jednym z największych trendów w ciągu ostatniego roku, który będzie się utrzymywał i stanie się jeszcze bardziej pożądany, jest możliwość pracy w sposób elastyczny.

Może to oznaczać pracę z domu przez cały czas lub przez część czasu, zmianę swój godzin z pełnego czasu na część czasulub odwrotnie, może to oznaczać pracę w elastycznym czasie pracy, lub może to oznaczać całkowite zdalne przejście i pracę z dowolnego miejsca na świecie, które uznasz za stosowne.

Elastyczna praca ma wiele korzyści dla firm i pracowników, i chociaż prawdą jest, że firma nie musi automatycznie przyznawać elastycznego wniosku o pracę, musi go poważnie rozważyć i dać bardzo dobry i solidny powód, aby go odrzucić. W celu utrzymania wysokiej jakości i przyciągnąć nowe talenty, coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z oferowania elastycznych form pracy.

Czy oznacza to jednak, że elastyczny czas pracy jest automatycznie dla wszystkich, tylko dlatego, że w najbliższym czasie będzie zyskiwał na popularności? Oczywiście, że nie. Każdy z nas jest inny i niektórzy mogą stwierdzić, że o wiele lepiej rozwijają się w standardowym środowisku biurowym.

Współczesne Współczesne biuro to bezpieczne miejsce, w którym można pracować z kolegami i współpracować nad pomysłami, i w którym raczej nigdy nie poczujemy się odizolowani. W takiej przestrzeni nie ma też zazwyczaj problemu z motywacją.

Tego samego nie można powiedzieć o elastycznych formach pracy.

Wielki problem z motywacją

Bez wątpienia największym problemem w elastycznej pracy jest motywacja.

Kiedy jesteś przyzwyczajony do tego, że twój kierownik znajduje się w niewielkiej odległości od ciebie, a twoi koledzy siedzą wokół ciebie przy biurkach, nie jest trudno znaleźć motywację do pracy. Oczywiście, w niektóre dni możesz mieć z tym większy problem niż w inne, ale ogólnie rzecz biorąc, robisz to, bo dosłownie nie masz wyboru. Jednak gdy pracujesz z dala od swoich zwykłych krzeseł biurowych, może być trudno przywołać motywację, gdy inne rzeczy wydają się być bardziej atrakcyjne.

Na przykład, kiedy pracujesz w domu, pokusa, aby zacząć gotować obiad wcześniej lub skończyć prace domowe może być przytłaczająca. Istnieje również kwestia znajomych, którzy dzwonią na kawę tylko dlatego, że wiedzą, że jesteś w domu i nie do końca zrozumieli, że jesteś zajęty pracą. Wszystko to sprawia, że praca w domu może być na początku bardzo trudna. To samo można powiedzieć o pracy zdalnej - jeśli podróżujesz i próbujesz pracować w tym samym czasie, będziesz rozpraszany przez wszystkie wspaniałe widoki, które mógłbyś zobaczyć!

Najważniejsze jest jednak to, że bez względu na to, czy masz elastyczny system pracy czy nie, nadal jesteś pracownikiem i masz pracę do wykonania. Jeśli ta praca nie zostanie wykonana, po prostu nie dostaniesz wynagrodzenia i szybko znajdziesz się bez pracy. W obecnym klimacie gospodarczym, nie jest to sytuacja, którą chcesz zaprosić do swojego życia.

Dobra wiadomość jest taka, że znalezienie motywacji jest łatwiejsze, gdy nauczysz się efektywniej zarządzać swoim czasem. Jeśli potrafisz to zrobić, elastyczna praca może być opcją, której szukałeś.